Literatura piękna kojarzy się wielu osobom z trudnym językiem i nudą. Wielu pisarzy celowo bawi się słowem, co może być problemem dla mniej doświadczonego czytelnika. Wiele dzieł literatury pięknej ma sporo walorów rozrywkowych i wciąga na wiele godzin. Które z nich warto nadrobić w pierwszej kolejności? 

Najciekawsze lektury szkolne 

Wiele dzieł literatury pięknej można znaleźć na szkolnych listach lektur. Mnóstwo z nich jest napisanych trudnych językiem, co zniechęca wiele młodych osób do czytania w przyszłości. Warto jednak skupić się na pojedynczych przypadkach, kiedy książki czyta się jednym tchem. Na pewno takim tytułem jest „Zbrodnia i Kara” Fiodora Dostojewskiego, Bardzo emocjonującą lekturą jest „Inny Świat” Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, która opowiada w przejmujący sposób o II wojnie światowej. Należy zwrócić na słynną antyutopię „Rok 1984” zawierającą wiele ważnych odniesień do współczesnego świata. 

Mniej znane dzieła literatury pięknej 

Literatura piękna to też mnóstwo mniej znanych tytułów, które kojarzą jedynie nieliczni. Warto zwrócić uwagę na japońskiego pisarza Haruki Murakamiego i na takie książki jak „Kafka nad Morzem” lub „Norwegian Wood”. Pomimo upływu lat na aktualności nie traci Oscar Wilde, gdzie dużych emocji wciąż dostarcza „Portret Doriana Graya”. Niedocenioną książką Fiodora Dostojewskiego są „Bracia Karamazow” – według wielu jego najlepszą w dorobku. Świetnie czyta się również Charlesa Dickensa, który porusza ważne tematy historyczne w „Opowieści o Dwóch Miastach”. Podobnie zresztą jak „Komu Bije Dzwon” Ernesta Hemingwaya o czasach wojny domowej w Hiszpanii.