Każda pora jest dobra do tego, aby usiąść wygodnie z książką i zacząć czytać. Dotyczy to zarówno dorosłych, jak i dzieci. Dostępne są nawet specjalne książeczki dla niemowląt, które pobudzają dziecięcą wyobraźnię oraz stymulują zmysł wzroku, słuchu, mowy i dotyku. Jeśli rodzic zadba o zaszczepienie w dziecku miłości do czytania książek, to może być pewny, że będzie to miało korzystny wpływ na jego rozwój.

Dlaczego warto zacząć czytać niemowlęciu?

Jedną z głównych zalet czytania dziecku jest budowanie pozytywnej relacji z nim. Jest to wspaniała okazja do bliskości, spędzania wolnego czasu. Ponadto czytanie rozwija mowę, dziecko poznaje intonację słów i melodię języka. Przyswaja nowe słowa i wyrazy dźwiękonaśladowcze. Ograniczając się wyłącznie do mówienia do dziecka, nie uzyska się takich spektakularnych efektów, jak podczas czytania, czyli bezpośredniego kontaktu z językiem literackim. Warto sięgać po książeczki dla niemowląt, bo w ten sposób dziecko może poznawać otaczający je świat. W sprzedaży dostępne są książki o zróżnicowanej tematyce, dzięki czemu bez wychodzenia z domu, dziecko może poznać rzeczy, które czekają na nie na zewnątrz. Przykładowo spotka po raz pierwszy wiewiórkę w parku i będzie wiedzieć, czym ona jest, jeśli wcześniej nauczyć się tego z książki. Czytanie pobudza myślenie, uczy kojarzenia faktów i wysuwania wniosków.

Czytanie dziecku sprawia, że zaczyna rozwijać ono umiejętność myślenia przyczynowo skutkowego, czyli logicznego. Czynność ta pobudza również wyobraźnię, dziecięcą fantazję. Ponadto czytanie dziecku wiąże się z wywoływaniem pozytywnych emocji, stanowi świetną zabawę. Książka dostarcza mnóstwa doznań estetycznych. Nie trzeba martwić się o to, że maluszek nie jest w stanie wszystkiego zrozumieć. To praktyka czyni mistrzem, dlatego codzienne czytanie jest tak istotne. W przypadku niemowląt bardzo trudno o skupienie uwagi przez dłuższy czas, a książki uczą koncentracji. Zaciekawione obrazkami i ich objaśnieniami zaczną być coraz uważniejsze. Zaangażowanie wszystkich zmysłów sprawi, że nauka będzie jeszcze efektywniejsza.