Czytanie książek bardzo dobrze wpływa na rozwój dziecka w ujęciu holistycznym. Pozwala bowiem rozwinąć wyobraźnię, poszerza słownictwo, a także pozwala poznawać coraz to bardziej skomplikowane struktury gramatyczne. Dlatego też specjaliści radzą, aby czytać dziecku każdego dnia, przynajmniej przez 20 minut. Jak się okazuje, książki mogą również wspomagać rozwój mowy – mowa tutaj o książkach logopedycznych, przeznaczonych dla dzieci w różnym wieku.

Jak czytać dziecku?

W czytaniu książek nie chodzi wyłącznie o to, aby kartkować kolejne strony i odczytywać znajdujące się na nich treści. Wręcz przeciwnie – bardzo istotna jest kultura czytania, której dziecko powinno uczyć się już od najmłodszych lat. Należy więc dobierać książki odpowiednie do wieku, a także zainteresowań dziecka. Faktem jest, iż chłopcy chętniej przeglądają książki o samochodach czy robotach budowlanych, dziewczynki zaś wolą historie z życia codziennego bądź bajki o księżniczkach. Nie jest to jednak regułą – treść książki powinna być dobrana indywidualnie, w zależności od zainteresowań, które można dostrzec już u dwulatków. Warto także wprowadzić do biblioteczki malucha książki logopedyczne, które w ciekawy sposób wspomagają rozwój mowy. 

Jak zbudowane są książki logopedyczne?

Wydawać by się mogło, że książka logopedyczna zawiera jedynie ćwiczenia, które maluch powinien wykonywać, ćwicząc prawidłową wymowę. Niemniej jednak dzieci nie są chętne do pracy z tekstem bądź z obrazkami, które nie są dla nich w żaden sposób ciekawe. Dlatego też większość książek logopedycznych dla dzieci trudno jest odróżnić od tych, które nie noszą miana specjalistycznych. Dlaczego? Ponieważ zawierają one ciekawe historie czy wierszyki, natomiast same ćwiczenia są jedynie dodatkiem. Książki logopedyczne dla niemowlaków zwykle nie zawierają żadnych, dodatkowych zadań — dzieci w tym wieku nie potrafiłyby ich bowiem wykonać. Pozycje przeznaczone dla niemowląt skupiają się na kontrastach, ewentualnie na naśladowaniu prostych odgłosów zwierząt. Mogą one zawierać wyrazy dźwiękonaśladowcze, które dziecko jest w stanie wypowiedzieć. Z tego typu książek mogą też korzystać starszaki z opóźnionym rozwojem mowy.

Jak zainteresować dziecko książką logopedyczną?

Nie ulega wątpliwości, że książki logopedyczne doskonale wspomagają rozwój mowy, jednak najpierw należy zachęcić dziecko, aby w ogóle po nie sięgało. Praca z każdego rodzaju książką powinna odbywać się w towarzystwie rodzica, który próbuje przez zabawę zachęcić dziecko do wykonywania różnych zadań. Należy przy tym pamiętać, że ćwiczenia logopedyczne są jedynie dodatkiem, który nie może zdominować całej zabawy. Dziecko może się bowiem zniechęcić koniecznością wykonywania kolejnych zadań, przez co niechętnie będzie sięgało po daną pozycję. Dobrze jest także zachęcać dziecko do samodzielnego przeglądania książki, jeśli początkowo nie chce podjąć współpracy z rodzicem. Niech maluch swobodnie ogląda obrazki, niech stara się opisywać ich treść. Czasami sama grafika może okazać się bardziej interesująca, niż tekst. Dla urozmaicenia warto zaproponować dziecku więcej, niż jedną książkę logopedyczną. Rodzic powinien zwracać uwagę, czy dziecko poprawnie wykonuje ćwiczenia, jednak z drugiej strony nie powinien ciągle upominać dziecka. Swoimi spostrzeżeniami warto podzielić się z logopedą, który na podstawie zebranego wywiadu postawi odpowiednią diagnozę, a także zaoferuje właściwą terapię logopedyczną, w której czasie dalej warto korzystać z pomocy naukowych, takich jak książki logopedyczne.