Głównym powołaniem rodziców, i jest w tym szczególna radość, jest pomoc dziecku w przystosowaniu się do życia, przekazywanie mu swoich doświadczeń i pomoc w kształtowaniu jego spojrzenia na otaczający go świat. Przede wszystkim obowiązkiem ojców i matek jest zapewnienie dziecku komfortu fizycznego. Szczególnie w pierwszych latach. Błędem byłoby jednak niedocenianie roli psychicznych i intelektualnych aspektów rozwoju.

Noworodek przyswaja tyle informacji, ile dorosły człowiek w ciągu całego życia. On, jak gąbka, chłonie pojęcia, które są niezbędne do adaptacji i udanych interakcji z rodziną, a następnie z przyjaciółmi. Jak wybrać odpowiednie gry edukacyjne, aby dziecko po wielu latach mogło uczyć się samodzielnie?

Zabawa jest jedynym sposobem, aby dziecko mogło łatwo przyswoić informacje i nabyć praktyczne umiejętności. Kiedy są wygodne i ciekawe, są otwarte na nowości ogromnego świata, który im dajesz.

Pierwsze zabawki dziecka

We wczesnym okresie życia Twoje dziecko potrzebuje bliskiego kontaktu z matką, ale to nie znaczy, że powinno być pozostawione w Twoich ramionach i zapomniane. Dobrze jest wybierać zajęcia, które rozwijają drobne umiejętności motoryczne i koordynację ruchową. Zabawy rozwojowe dla dziecka w pierwszym roku życia są głównym kanałem odbioru informacji. Po urodzeniu dziecko nie ma dobrej koordynacji przestrzennej i koordynacji oko-ręka. Jeśli nie możesz być z dzieckiem 24 godziny na dobę, kup matę do zabawy. Jest bezpieczny i wygodny. Kiedy dziecko leży na plecach, bawi się przedmiotami o różnych kolorach i fakturach – milutkimi pluszakami przyczepionymi do pałąków, szeleszczącymi, świszczącymi wkładkami, plamkami na poduszce maty do zabawy. Niemowlęta uczą się nowych dźwięków, kształtów i kolorów, gdy ich dotykamy. Maty te są zazwyczaj składane. Łuki można usunąć, a znajome miejsce spoczynku dziecka można zabrać na spacer po parku. Wiszące figurki są używane oddzielnie, jako awaryjna „wróżka”.

Dźwięczne, elastyczne, wieloelementowe zabawki są nie tylko narzędziami rozwojowymi, ale także elementami zabawy dla niemowląt już od 1 roku życia. Szeroka gama grzechotek z miękkimi silikonowymi wkładami do ząbkowania (dla niemowląt), pomagaj odwrócić uwagę dziecka i złagodzić podrażnienia. Bransoletki z grzechotkami są świetne do noszenia w podróży. Dziecko nie zgubi go i będzie zajęte podczas podróży. Jaskrawe, kolorowe, nadmuchiwane kąpielówki pozwolą Twojemu dziecku podczas relaksującej sesji angażować się w świat nowych doświadczeń, a także zapewnią podstawę dla nowych doznań.

Zabawki rozwojowe dla niemowląt już od 1 roku życia

Przy zabawach z dzieckiem w pierwszym roku życia należy rozmawiać z dzieckiem, opowiadać mu o cechach zabawki, która je interesuje, wymyślać czynności, które można wykonać z tym przedmiotem, pozostawiać jasny przedmiot w zasięgu wzroku niemowlęcia, dopóki nie straci nim zainteresowania. Będzie to stymulować rozwój Twojego dziecka.

Gry rozwojowe dla dzieci od 1 roku życia (dostępne do kupienia w Eduksięgarnia) mogą obejmować budowanie wszelkiego rodzaju konstrukcji z zestawów kostek. Póki dziecko jest małe, zaproponuj mu duży, różnorodny materiał budowlany. Stożki, sześciany, równoległościany, wielościany – doskonała podstawa dla pałaców, bunkrów, garaży, w których można zaparkować, ukryć, „odpocząć” ulubionych bohaterów i postaci z kreskówek i książek.

Konstruktorzy dla każdego gustu i fabularne zestawy części dla nich zawierają określoną liczbę elementów, aby stworzyć obraz 3D. Zapoznanie się z czynnościami, zawodami i rozrywkami jest łatwe dzięki tematycznym sorterom, które dzielą przedmioty według różnych cech.