Słownik, jest rodzajem wydawnictwa, którego głównym zadaniem jest dokonanie właściwego opisu danego zasobu słownego. Czym jest ów zasób słowny. Spieszę z wyjaśnieniem. Otóż w ten sposób, zwykle określa się wszystko to, czym zajmuje się nauka zwana powszechnie leksyką. Zatem kupując czy też biorąc do ręki słownik, możemy się spodziewać, że z pewnością znajdziemy w nim rzetelny i sprawdzony dorobek nauki o jezyku. 

CZYM WŁAŚCIWIE JEST SŁOWNIK

Wydawnictwo PWN https://ksiegarnia.pwn.pl/slowniki-PWN, od bardzo już dawna zajmuje się popularyzacją oraz dostarczaniem polskiemu odbiorcy wszelkiego rodzajów, oraz typów słowników, które mają nam służyć w codziennej pracy jak i spełniają swoją informacyjną rolę w pełnionej przez nas pracy.

Ma to ważne znaczenie, ponieważ zwykle decydując się na zakup dobrego słownika, zdajemy sobie sprawę z tego, że ta inwestycja opłaci się nam co najmniej przez kilka lat. Słownik jest książką, o której zwykło się mówić, że jest z gatunku tych, które kwitną na naszej półce. To często spotykany fakt, jednak nie powinno to raczej nikomu w niczym przeszkadzać. 

TYPY ORAZ PODSTAWOWE FUNKCJE SŁOWNIKÓW

Jakie słowniki możemy uznać za absolutely must have? Na pewno jednym z nich będzie Słownik języka polskiego, który uważa się za rodzaj wydawnictwa leksykalnie ogólnego. Jego główna funkcja użytkowa, polega na dostarczaniu odbiorcy i czytelnikowi, wiedzy dotyczącej jednego, konkretnego języka, jakim w tej sytuacji jest właśnie język polski.

Możemy wyróżnić Słowniki języka polskiego w oprawie miękkiej lub w twardej, o bardziej lub mniej obszernym zakresie haseł i definicji albo takie, które cechuje różnica w ilości publikowanych stron.

Inne słowniki, jakie możemy bez problemu nabyć w księgarniach stacjonarnych bądź też sklepach internetowych, to np. Słownik języka angielskiego, który podobny jest w tym do jego wyżej wspomnianego krewniaka, że również zajmuje się i omawia jeden konkretny język. Trudno jest sobie wyobrazić, w pełni zadowalającą i dobrze zorganizowaną naukę angielskiego, jeśli nie posiadamy sprawdzonego przez setki czytelników Słownika języka angielskiego.