Wiele dzieci ma różne problemy z wykształceniem prawidłowej wymowy. Niektóre z nich seplenią, inne mają kłopoty z wymawianiem dźwięcznych i wibrujących głosek. W takich wypadkach nierzadko koniecznością staje się wizyta u logopedy. Po rozpoznaniu problemu, z którym boryka się dziecko, zaleci on odpowiednie ćwiczenia, które pomogą zredukować wadę wymowy. Pomocą, którą mogą wykorzystać rodzice na własną rękę, żeby wspomóc dziecko, są gry logopedyczne. 

Gry logopedyczne – czym są, kto z nich skorzysta i gdzie je zakupić

Gry logopedyczne są sposobem na dodatkowy trening wymowy u malucha (tzn. poza gabinetem specjalisty), ale jednocześnie sposobem na świetną zabawę podczas nauki. Zabawki tego rodzaju są projektowane w taki sposób, by nie stanowiły jedynie nudnych ćwiczeń (takich jak czytanie w kółko jednych i takich samych historyjek zaleconych przez logopedę). Poprzez zaangażowane dziecka do zabawy, sprawiają one, że pociecha uczy się poprawnej wymowy niejako przy okazji, nie zauważając nawet, że właśnie trenuje sposób, w jaki się wypowiada. Gier logopedycznych jest na rynku całe mnóstwo i są one często dostosowane do problemów z jednym, konkretnym obszarem mowy – mogą na przykład dotyczyć problemów z wymawianiem głosek syczących albo wyrazów posiadających litery „r” i „l”. 

Gry logopedyczne skierowane są w pierwszej kolejności do rodziców dzieci. Poprzez zakup gry odpowiedniej dla swojej pociechy mogą oni przyspieszyć i wspomóc proces nauki zapoczątkowany w gabinecie specjalisty. Każdy przypadek jest inny, dlatego warto skonsultować zakup konkretnej zabawy z logopedą. Wśród zalet takich gier należy wymienić fakt, że stanowią one świetnie spędzony czas dla malucha i jego rodziców. Dziecko kształci swoje umiejętności w zakresie prawidłowej wymowy podczas zabawy, przez co nauka staje się dla niego przyjemnością, do której z chęcią powraca. Praca nad wadami wymowy jest wówczas bezstresowa, a dziecko stopniowo zaczyna coraz lepiej radzić sobie z wymawianiem trudnych dla niego wyrazów.

Gry logopedyczne najprościej jest znaleźć w ofercie internetowych księgarni edukacyjnych. Szeroka gama produktów obecnych w takich obiektach pozwala na wybranie takiej gry, która najbardziej będzie odpowiadała rodzicom i dziecku. 

Przykładowe gry logopedyczne

Na rynku obecne jet multum gier logopedycznych. Każdy znajdzie więc coś, co będzie odpowiadać własnym preferencjom i potrzebom. 

Zgadywanka

Zestaw do tej gry zawiera kolorowe kubeczki, kostkę do gry, ścianki której pokolorowano na różne barwy i karty z obrazkami. Karty z obrazkami umieszczane są pod kubeczkami. Zadaniem dziecka jest rzucić kostką do gry i podnieść kubeczek o takim samym kolorze, jaki akurat zostać wyrzucony na kostce, a następnie wymówić nazwę obiektu znajdującego się na obrazku pod kubeczkiem. Jeśli słowo zostało wymówione poprawnie, dziecko otrzymuje punkt w postaci kartonika z obrazkiem. Im więcej będzie poprawnych odpowiedzi, tym wyższy wynik zostanie osiągnięty. Gry tego typu występują w różnych wariantach – niektóre z nich stanowią przykładowo pomoc dla dzieci, które mają problem z wymową głosek typu sz, cz, dz.

Logopedyczne grymasy

Jest to przykład bardzo ciekawej gry logopedycznej, która nie skupia się bezpośrednio na nauce wymowy, ale raczej na treningu motoryki i mięśni ust. Dobrze wytrenowane mięśnie twarzy, ust i języka są niezbędne w procesie prawidłowej mowy. Gry, takie jak ta, zawierają karty, na których umieszczono obrazki przedstawiające różnorodne „grymasy”, które ma wykonać dziecko. Czynności zobrazowane na kartonikach obejmują takie ruchy, jak zwijanie języka w rulon, próby przyłożenia języka do nosa lub kącików ust, wydymanie policzków i wiele innych.