Bajki terapeutyczne pomagają dzieciom w wieku od czterech do dziewięciu lat radzić sobie z trudnymi sytuacjami, które wydarzają się w ich życiu. Bajki pokazują świat z perspektywy malucha. To bardzo ważne, ponieważ bardzo często zdarzenia, które nam, dorosłym wydają się błahe z perspektywy dziecka stają się bardzo traumatycznym przeżyciem. Mogą też wpłynąć negatywnie na ich późniejsze zachowania i emocje.

Bajki pomagają sobie radzić w trudnych sytuacjach, takich jak rozwód rodziców, pojawienie się nowego członka rodziny, konflikt z rówieśnikami czy kłopoty w szkole.

Kto pisze bajki terapeutyczne?

Bajki mogą być pisane przez psychologów, ale rodzice czy opiekunowie mogą sami wymyślać historie adekwatne do sytuacji. Bajki mają za zadanie wspierać dziecko w trudnych sytuacjach, a także objaśniać im świat. Dzięki nim maluch dowiaduje się, że nie tylko ono ma taki problem i dzięki wsparciu bliskich może sobie z nim poradzić. Oczywiście bajka nie zawsze zadziała jak złoty środek. Czasami potrzebujemy więcej czasu żeby dziecko się przed nami otworzyło. Być może potrzebna będzie nam pomoc psychologa lub doświadczonego pedagoga. Nie wahajmy się prosić o takie wsparcie. Dzięki odpowiednim wskazówkom nasze dziecko zdecydowanie szybciej uzyska potrzebną mu pomoc.

Na co zwrócić szczególną uwagę czytając bajki naszym dzieciom?

Rodzice i opiekunowie powinni zwrócić uwagę, na sytuacje gdy dziecko szczególnie chętnie wraca do konkretnej bajki. Być może nasza pociecha przeżywa właśnie jakąś sytuację stresową, z którą nie do końca sobie radzi. Rodzice niestety nie zawsze są w stanie to zauważyć… Dodatkowo jest to jeszcze trudniejsze jest z natury skrytym dzieckiem. Być może to własnie bajki czytane wspólnie pomogą mu się otworzyć…

Rodzice i dzieci czytają razem!

Bajki terapeutyczne pomagają dzieciom oswoić swoje emocje, które nie zawsze nie potrafią nazwać. Ba nawet często sami rodzice mają problemy z wyrażaniem swoich uczuć. Dlatego wspólne czytanie bajki może pomóc zarówno dzieciom, jak i ich rodzicom.