Bagatelizowanie wad wymowy w najmłodszych latach, może rozwinąć schorzenie o charakterze logopedycznym, które w przyszłości będzie bardzo trudne do zwalczenia, a nierzadko nawet i niemożliwe. W przypadku stwierdzenia niepokojących nieprawidłowości w artykulacji, należy nie zwlekać i rozpocząć specjalistyczne ćwiczenia logopedyczne dla dzieci. Pomogą one zwalczyć przyczynę kłopotu już we wczesnej jego fazie.

Pod okiem specjalisty czy bez?

Wszelkie wady wymowy powinien skonsultować specjalista-logopeda. Jego zadaniem jest określenie przyczyny kłopotu oraz naszkicowanie planu jego zwalczania. Istnieją kłopoty, które wymagają specjalistycznego leczenia pod okiem fachowca. Mogą one być związane np. z nieprawidłowym rozwojem niektórych narządów odpowiadających za wymowę lub samą artykulację. Samodzielna próba ich zwalczenia nie przyniesie efektu i na pewno, przynajmniej w większości przypadków konieczne będą wizyty u specjalisty. Przy występowaniu mniejszych wad, które zazwyczaj stanowią złe nawyki, problem mogą wyeliminować odpowiednio dobrane ćwiczenia logopedyczne dla dzieci. W takich sytuacjach można je wykonywać samodzielnie. Należy jednak pamiętać, żeby diagnozę problemu postawił fachowiec. On także zaleci dalszy sposób działania.

Co można ćwiczyć w domu?

Specjalista zaleci odpowiednie praktyki korygujące wady wymowy oraz artykulacji. Zalecane ćwiczenia logopedyczne dla dzieci, które można przeprowadzać w domu, mogą mieć rozmaity charakter. Jest on zależny od podłoża problemu. Ćwiczenia o charakterze logopedycznym mogą być nastawione na trening aparatów:
– oddechowego,
– artykulacyjnego,
– fonacyjnego.
Specjalista podpowie, w jaki sposób można korygować nieprawidłowości poszczególnych układów. Ćwiczenia można wykonywać samodzielnie, ale zawsze powinien je dobrać logopeda. Warto także co jakiś czas wracać do specjalisty, by przeanalizował rozwój postępów i ewentualnie dokonał zmian w treningu logopedycznym. Mogą one okazać się potrzebne zarówno w przypadku zauważenia zmniejszania się wady, jak i braku postępu.