Niestety, ale bardzo wielu młodych ludzi ma ogromne problemy ze zrozumieniem tekstu, który czytają. Najczęściej wynika to z tego, iż chcą tekst przeczytać jak najszybciej bez większej analizy. Takie czytanie oczywiście pozbawione jest efektywności. Są jednak zasady, które mogą pomóc ten problem rozwiązać.

Jeszcze przed czytaniem

Aby móc czytać ze zrozumieniem, pewną pracę należy wykonać jeszcze zanim zaczniemy czytać tekst. Przede wszystkim należy odpowiedzieć sobie na pytanie po co dany tekst czytamy. Jakich odpowiedzi oczekujemy. Najlepiej jest zapisać sobie te wszystkie pytania na kartce papieru i mieć ją przy sobie podczas czytania tak, aby w każdym momencie można było do tych pytań zajrzeć. Przed właściwym czytaniem warto także pobieżnie przejrzeć spis treści.

Kiedy czytamy

Trzeba wiedzieć, że czytanie ze zrozumieniem to także użycie wyobrazi. Dlatego podczas czytania powinno się ją uruchomić. Najlepiej po prostu wyobrażać sobie to co czytamy. Czytając także z tekstem dyskutujemy. Zadawajmy sobie pytanie o to co czytamy i szukajmy odpowiedzi. Bądźmy wobec tekstu krytyczni, nie bójmy się stawiać ocen. Jeśli ktoś posiada spore problemy z czytaniem ze zrozumieniem warto, aby tekst dzielić na części. Mogą być to nawet akapity. Po każdej takiej części powinno się dokonać krótkiego podsumowania tego, co się przeczytało.

Po przeczytaniu

Czytanie ze zrozumieniem to nie proces, który kończy się zaraz po przeczytaniu tekstu. Po przeczytaniu tekst także trzeba wykonać pewną pracę. Po pierwsze należy określić główną tezę tekstu, który właśnie został określony. Kolejnym krokiem jest powrót do listy pytań, które na początku zostały spisane. Sprawdźmy czy po przeczytaniu tekstu jesteśmy wstanie odpowiedzieć na wszystkie spisane wcześniej pytania. Ważne jest także zajęcie stanowiska wobec przeczytanego właśnie tekstu. Czy tekst okazał się przydatny? Czy znaleźliśmy w nim wszystkie informacje? Na koniec konieczna jest krótka prezentacja tekstu. W tym celu najlepiej jest sporządzić krótką wypowiedź o tekście, która będzie jego podsumowaniem i streszczeniem.