Tworzenie komiksów stało się bardzo popularne w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat. Co prawda, można mówić, że kultura obrazkowa jest „stara jak świat”, jednak w tej formie dotyczy to historii najnowszej. Także w Polsce nie brakuje twórców i utworów tego gatunku, które warto polecić. Najwięcej czytelników mają one wśród młodych ludzi.

Klasyka polskiego komiksu

Do najbardziej znanych klasyków, tworzących polskie komiksy, należy Henryk Jan Chmielewski, znany jako „Papcio Chmiel”. Jest on twórcą wielu rysunkowych przygód Tytusa, Romka i A’Tomka. Także utwory Janusza Christy z serii „Kajko i Kokosz” (a wcześniej „Kajtek i Koko”) cieszą się od lat popularnością. Można tu także wymienić Szarlotę Pawel, twórczynię opowieści o Jonce, Jonku i Kleksie („Pióro kontra flamaster”). To propozycje zwłaszcza dla najmłodszych czytelników, jednak to oczywiście nie wszystko.

Komiksy dla dojrzalszych

Wielu polskich autorów tworzy komiksy z gatunku science-fiction. Trzeba tu wymienić przede wszystkim Macieja Parowskiego („Funky Koval”). W polskich komiksach szczególnie jest obecna tematyka historyczna czy też wersje znanych dzieł klasycznej literatury. Można również wspomnieć o komiksowych biografiach znanych postaci lub opisach ważnych wydarzeń.

Warto czytać polskie komiksy, byle nie kosztem tradycyjnych lektur. Zazwyczaj niosą one w sobie pozytywne treści i tym m.in. wyróżniają się na tle zagranicznej konkurencji.

https://rewolucja.co.uk/ksiazki/komiksy