Myśląc o najbardziej charakterystycznym autorze piszącym kryminalne książki prawie zawsze w pierwszej chwili na myśl przychodzi Raymond Chandler. Amerykański autor, na kartach swoich powieści wykreował postać Philipa Marlowe – policyjnego detektywa, który z uporem godnym lepszej sprawy ściga sprawców przestępstw, zapewniając przy tym nie lada rozrywkę czytającym.

Złoty wzorzec

Agata christieKonstrukcja książek kryminalnych Chandlera stanowi wyznacznik dla innych autorów tego gatunku. Nie każdy wie, że w Polsce też mamy autora, piszącego książki kryminalne bardzo wysokiej jakości. Co więcej bez krępacji on przyznaje, że amerykańskich pisarz był dla niego jedną z głównych inspiracji do stworzenia własnego cyklu o detektywie Eberhardzie Mock’u

Akcja prowadzona przez Krajewskiego stworzona została według najlepszych wzorców. Czytelnik zapoznaje się z kolejnym kartami książki z wypiekami na twarzy. Zwroty akcji, realistyczne opisy, dbałość o szczegóły i umiejętność zbudowania i podtrzymania ciemnego klimatu idealnie opisują zawartość serii o Mock’u.

Od Mock’a do Popielskiego

Krajewski popełnił do tej pory blisko dziesięć książek z tej serii. Czując jednak, że formuła powoli się wypala postanowił w luźny, w dość zręcznie powiązany fabularnie sposób, przenieść akcję książek ze Wrocławia do Lwowa, a brutalnego niemieckiego policjanta zastąpić polski funkcjonariuszem kryminalnym, niemniej brutalnym i skutecznym od swojego kolegi z Rzeszy. Książki kryminalne ciągle zaskakują czytelnika wartką fabułą. Dobra książka kryminalna zachwyci każdego fana dobrej literatury.