Historia opowiadana jest wciąż na nowo. Nie tylko dlatego, że pojawiają się nowe naukowe odkrycia. Także z powodu różnic w interpretacjach dostępnych materiałów faktograficznych. Można przeczytać dwie książki historyczne przedstawiające ten sam temat ze skrajnie różnych pozycji np. „Obłęd ‘44” Piotra Zychowicza i „Powstanie Warszawskie 1944. Gloria Victis” Joanny Wieliczki-Szarkowej. Takich zapalnych tematów jest sporo, a najwięcej dotyczy oczywiście historii współczesnej. Kilka przykładów?

Wołyń, UPA, Akcja „Wisła”

Rzecz dotyczy spraw sprzed około siedemdziesięciu lat, a jest żywy i gorący jak mało który. Z jednej strony mamy książki historyczne podkreślające męczeństwo Polaków ginących z rąk UPA, z drugiej mamy pozycje podkreślające rodowód i wzajemność nienawiści narodowościowej w tamtym rejonie.

Z tej pierwszej grupy można wymienić „Przemilczane ludobójstwo na kresach” ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego – mocno emocjonalne czy wręcz agitacyjne. Z drugiej niemal wszystkie książki Grzegorza Motyki, w tym „Wołyń’43”- wyważone i mocno poparte dokumentami. Książki historyczne dostępne są na stronie https://rewolucja.co.uk/ksiazki/historia.

Żołnierze wyklęci

Kolejny temat okołowojenny, który jest niezwykle żywy. Z jednej strony – gloryfikacja żołnierzy, którzy nie poddali się władzy narzuconej ze wschodu („Żołnierze wyklęci. Niezłomni bohaterowie” Joanny Wieliczki-Szarkowej). Z drugiej – teksty wskazujące także na przestępcze zachowania oddziałów („Na straconych posterunkach. Armia Krajowa na kresach wschodnich II Rzeczypospolitej 1939-1945”, Kazimierza Krajewskiego).