Komiksy to forma literacka, która ma długą i bogatą historię. Zanim pojawiły się pierwsze komiksy, rysunki z tekstem były już używane w innych celach, takich jak reklama lub ilustrowanie książek. Jednak to właśnie komiksy stały się niezależną formą literacką, która rozwinęła się na przestrzeni wieków i stała się jednym z najważniejszych elementów popularnej kultury.

Rozwój komiksów w XIX wieku

Komiksy jako forma literacka narodziły się w XIX wieku. Wówczas pojawiły się pierwsze serie komiksowe, takie jak „The Yellow Kid” i „Katzenjammer Kids”. Te komiksy były publikowane w prasie i skierowane głównie do dzieci i młodzieży. Jednak to w latach 30. XX wieku komiksy zaczęły przybierać bardziej poważne formy. Wówczas pojawiły się takie serie jak „Superman” czy „Batman”, które zaczęły traktować poważne tematy jak walka z przestępczością czy kryzys społeczny .

Komiksy w latach 60. i 70.

Lata 60. i 70. to czas, kiedy komiksy zaczynały być traktowane poważnie jako forma artystyczna. Wówczas pojawiły się komiksy takie jak „Watchmen” czy „V for Vendetta”, które miały ambitne cele artystyczne i były komentarzem społecznym.

Rozwój komiksów w latach 90. i 2000.

Lata 90. i 2000. to okres, kiedy komiksy stały się bardziej popularne niż kiedykolwiek wcześniej. Wiele serii komiksowych zaczęło być adaptowanych na filmy i seriale, co zwiększyło ich popularność. Komiksy zaczynały być traktowane jako równorzędna forma rozrywki z filmem czy teatrem. W tym okresie pojawiły się także nowe gatunki komiksów, takie jak komiksy dla dorosłych, komiksy alternatywne i komiksy indywidualne, które odzwierciedlały różnorodność interesów i gustów czytelników (do kupienia online m.in. tutaj).