Układanki lewopółkulowe to nic innego, niż ćwiczenia, które pomogą w nadrobieniu wielu zaległości. Ich zadaniem jest pełna koncentracja na stymulacji mózgu, a dokładniej jego lewej półkuli. Lewa półkula odpowiada przede wszystkim za wykrywanie relacji, przetwarzania linearne oraz dokonywanie jakichkolwiek analiz. Dzięki dobrze rozwiniętej lewej części mózgu łatwiej będzie przyswoić umiejętność mowy u dziecka, a także zdolności pisania i całokształt intelektualny.

Jak działa mózg?

Nasz umysł ma dwie oddzielne półkule lub płaty zwane prawą i lewą półkulą mózgową, o których prawdopodobnie już słyszałeś. Każda strona pełni inne funkcje. Prawa strona mózgu zajmuje się emocjami i wykonuje zadania, takie jak czynniki psychiczne i społeczne. Lewa strona mózgu funkcjonuje w języku i ruchach. Korzystanie z obu stron mózgu jest jak „ćwiczenie bez jedzenia”, a układanie specjalnych układanek lewopółkulowych trenuje nasz mózg. Lewa część mózgu myśli, lubi robić listy i być zorganizowana. Prawy mózg dba o kreatywność i emocje. Teraz spójrz na układankę – lewa część lubi układać luźne elementy w odpowiednie pozycje, a prawa część widzi w sposób oryginalny i niekonwencjonalny. Nie zauważysz aktywnej współpracy lewej i prawej komórki mózgu w tym samym czasie, ale ciągła aktywność myśli w mózgu, która obejmuje wszystkie komórki mózgu, faktycznie zwiększa pojemność i wydajność mózgu. Nieustannie prowadzone są badania pokazujące, w jaki sposób układanie specjalnych układanek i utrzymywanie w pełni aktywnego trybu życia może o wiele wydłużyć życie i zmniejszyć lub opóźnić przyszłe długoterminowe problemy starcze, takie jak choroba Alzheimera, czy też utrata pamięci.

Jaki wpływ na mózg mają układanki lewopółkulowe?

Nasz mózg wytwarza dopaminę, która daje nam zdolność uczenia się i utrzymywania naszego poziomu pamięci. Co ciekawe podczas rozwiązywania specjalnych układanek mózg zwiększa produkcję dopaminy. Działa to tak, jak podlewanie własnych nasion mózgu. Układanka to „woda”, a komórki mózgowe to „nasiona”. Najpierw poszukaj informacji o zwiększeniu koncentracji lub utrzymywaniu czujności! Nie zapomnij też o wizualizacji. Ciągłe skupienie się na kolejnym utworze, aby stworzyć większy obraz, zapewnia nam wysoki poziom aktywności umysłowej, co z kolei nagradza nas w postaci zdrowia fizycznego poprzez rozluźnienie naszego oddechu, zmniejszenie tętna i obniżenie ciśnienia krwi co jest rodzaj medytacji sam w sobie. Możesz czerpać te korzyści, układając odpowiednio dobrane układanki lewopółkulowe (warto sprawdzić np. te https://www.eduksiegarnia.pl/ukladanki-lewopolkulowe) codziennie, nawet jeśli trwa to tylko pół godziny. To da twojemu mózgowi zasłużoną przerwę od chaosu wirującego w twoim umyśle oraz życiu. Pomoże zwiększyć i utrzymać poziom pamięci, poprawi funkcjonowanie mózgu i pomoże obniżyć poziom codziennego stresu. Podobnie jak w przypadku medytacji, rozpoznanie zmian w samopoczuciu poprzez układanie puzzli zajmuje trochę czasu, ale według wielu nie tak długo, jak medytacja. Spędzanie czasu sam na sam z takimi układankami to także świetny sposób na odpoczynek i zresetowanie się po pracowitym dniu. Praca z kimś nad łamigłówką może pomóc Ci uciec od ekranów i stworzyć osobisty kontakt. Koszt takich akcesoriów nie będzie wysoki. Oznacza to, że za naprawdę niską oraz przystępną cenę jesteś w stanie zapewnić sobie narzędzie do ciągłej relaksacji oraz pracy nad sobą. Możesz także dokonać takiego zakupu dla dziecka i bacznie obserwować, jak Twój maluch czyni regularne postępy. Pamiętaj też żeby najpierw dokonać właściwego wyboru układanki, która przypadnie Ci do gustu.