Książki o historii świata przedstawione w niepodręcznikowy sposób to powieści, których akcja osadzona została w przeszłości. Tematyka oddaje klimat dawnych minionych czasów. Z takich książek dowiadujemy się sporo faktów, które miały miejsce. Zostaje również rozszyfrowanych wiele tajemnic, na które w poprzednich epokach nie udało się znaleźć odpowiedzi.

Henryk Sienkiewicz i jego książki historyczne

Podręczniki historyczne https://ksiegarnia.pwn.pl/Ksiazki/Historyczna-Wojenna,2196963,k.html są mało ciekawe, ponieważ zawierają suche fakty. Jednak opowieść historyczna w formie akcji to zupełnie inny przekaz wiadomości. Najłatwiej wówczas zapamiętać obraz minionej przeszłości.

Trylogia Sienkiewicza wciąż jest na topie. Polacy są rozmiłowani w obrazach przedstawionych we wszystkich trzech powieściach. Łącznie 1003 strony do czytania z zapartym tchem.

Sienkiewicz celowo kończył każdy rozdział zagadką, która rozwiązywana zostawała dopiero w kolejnym rozdziale. Być może było to podyktowane faktem, iż pierwsze wydanie trylogii drukowane było w odcinkach na łamach gazety („Słowo”).

Pisarz pomógł w ten sposób wydawcy w promowaniu czasopisma i wpłynął na jego regularne kupowanie przez czytelników. Dzięki umiejętności trzymania odbiorcy w napięciu, ludzie nie mogli się doczekać kolejnego odcinka i zakupu kolejnego numeru gazety.

Publicystyka historyczna współczesnych autorów

Pisarze z przełomu XX i XXI wieku również tworzą książki, które rozświetlają tajniki historii. Niekiedy dowiedzieć się z nich można o zupełnie nowych faktach. Szczególnie jeśli chodzi o życie możnowładców, chociażby o Kaliguli, którego postać zgłębił Jarosław Molenda w swojej historycznej książce pod tytułem „Kaligula. Pięć twarzy Cesarza”.

Życie królów i królowych oraz innych historycznych osób, które są godne uwagi, znalazły we współczesnych książkach swoje miejsce. Oczywiście jest także bardzo dużo publikacji o bliższych czasach współczesnego czytelnika. Sięgają zagadnień np. drugiej wojny światowej.

Do tej pory przemilczane fakty z życia Żydów można znaleźć nawet w książkach dla dzieci. Tego trudnego tematu podjęła się łódzka współczesna pisarka Dorota Combrzyńska-Nogala. Napisała poruszającą książkę dla dzieci o Żydach żyjących w łódzkim getcie („Bezsenność Jutki”).