Jeśli chodzi o lektury dla fanów literatury popularnonaukowej, ostatnie lata przyniosły im prawdziwy wysyp książek z tej kategorii. Tematy mnożą się jak grzyby po deszczu do tego stopnia, że ciężko być z nimi na bieżąco. Szukając ciekawej książki popularnonaukowej trzeba się przebić przez prawdziwy literaturowy gąszcz.

Historia na celowniku

Szczególnym zainteresowaniem autorów literatury popularnonaukowej cieszy się historia. Najczęstszą tematyką są alternatywne formy interpretacji wydarzeń historycznych. W szczególności tych z okresu II wojny światowej. Przykładem są książki Piotra Zybertowicza. Wydał on między innymi taką o tytule ” Pakt Ribbentrop- Beck” przekonującą o tym, że Polacy mogli u boku Hitlera i III Rzeszy obalić Związek Radziecki. Inny zabieg mający przyciągnąć czytelnika to przedstawianie w zupełnie nowym świetle postaci, które zaznaczyły się w dziejach. Tak powstała np. książka „Złowrogi cień Marszałka”, traktująca o Józefie Piłsudskim w sposób daleki od powszechnie przyjętego. Podobnie zadziwić może lektura książki „Spowiedź Hitlera”, której autor przekonuje, że została sporządzona w oparciu o autentyczne, nieznane dotąd dokumenty.

Co wybrać?

Jeśli chodzi o książki popularnonaukowe które warto przeczytać, powyższe pozycje z kategorii „Historia” można do nich zaliczyć, chociażby ze względu na zaspokojenie ciekawości i możliwość poszerzenie horyzontów. Jeśli jednak chodzi bestsellery książkowe popularnonaukowe, wśród książek traktujących o historii, próżno takich szukać, Powstaje natomiast olbrzymia ilość książek popularnonaukowych o tematyce przyrodniczej, które są nie tyle niezwykle interesujące, ale często zupełnie zmieniają pogląd czytelnika na oczywiste dotąd sprawy. Przykładem jest książka ” Zbrodnie roślin”, po lekturze której, ciężko myśleć o świecie przyrody bez ekscytacji. Podobnie jest z kultowym „Sekretnym życiem drzew”. Do tego dochodzi literatura przybliżająca niezwykły świat liczb, zwykłym śmiertelnikom. Warto zwrócić na nią uwagę nie tylko wtedy, gdy jesteśmy szczególnymi fanami matematycznych zagadnień.