Grafonotki są niczym innym jak notatkami graficznymi. To prosty, a zarazem dla wielu skuteczny sposób zapisywania informacji przy użyciu symboli, diagramów, rysunków i pozostałych elementów wizualnych. Notatki graficzne mogą stanowić alternatywę dla zwykłego tekstu. Dzięki nim w zrozumiały sposób przedstawia się swoje myśli, ważne informacje w formie obrazów. Grafonotki uznawane są za wyjątkowo efektywne narzędzie służące do organizowania oraz reprezentowania danych. Za ich pomocą można bardziej dynamicznie przekazać informacje, aniżeli przy użyciu tradycyjnych notatek. Co ważne, każda grafonotka jest inna i przedstawia indywidualny styl autora.

Dlaczego wizualizacja jest tak ważna?

Poprzez wizualizację informacji da się lepiej zrozumieć, jak i zapamiętać treść. Ponadto uczniowie są w stanie poprawić umiejętności rozwiązywania problemów oraz efektywnie dzielić się pomysłami. Jest to związane z tym, iż większość ludzkiego mózgu przeznaczona jest właśnie do przetwarzania informacji wizualnych. Elementy wizualne świetnie sprawdzają się do upraszczania, często zawiłych materiałów naukowych. Narzędzie to przemienia trudne zagadnienia w proste pojęcia, połączone logicznymi relacjami.

Z jakich technik korzysta się do tworzenia grafonotek?

Podczas tworzenia notatek graficznych stosuje się między innymi ikony oraz symbole. Dzięki nim można zaprezentować dane obiekty, czynności czy konkretne pomysły. Służą one także do skrócenia i ułatwienia zrozumienia często dosyć trudnych informacji. W przygotowywaniu grafonotek pomagają także struktury i diagramy, jak diagram przepływu, sieciowy czy drzewo genealogiczne. W czasie tworzenia graficznych notatek sięga się też po mapowania myśli, czyli technikę, w której totalna koncepcja umieszczana jest w centrum, natomiast z niej wychodzą ramiona, reprezentujące związane z nią pomysły. Grafonotki są często niezwykle kolorowe. Wyróżnia się i podkreśla istotne informacje. Barwy pomagają w łatwiejszym odczytywaniu oraz skojarzeniu treści. W notatkach graficznych stosuje się też proste symbole, systemy kodowania, skróty, które wspierają w szybkim zapisywaniu informacji oraz skracaniu czasu tworzenia notatek.

Grafonotki dają możliwość twórczego wyrażania informacji poprzez rysowanie szkiców i ilustracji. Warto dodać, że technik jest wiele, a każda osoba powinna znaleźć idealny dla siebie sposób przedstawiania informacji. W opracowywaniu grafonotek pomagają także akronimy i skrótowce. Stosuje się je, żeby skrócić zapisywane słowa czy frazy. Można też tworzyć swoje własne skróty, zrozumiałe jedynie dla ich autora. Używa się także linii, strzałek, które okazują się przydatne do łączenia danych elementów notatek, ich ułożenia hierarchicznego. Poleca się też robić znaczniki, wcięcia, tak aby poszczególne poziomy notatek były oddzielone. Niektórzy wykorzystują także diagramy czasowe, ramy, szablony.

Kiedy przydają się grafonotki?

Grafonotki okazują się nieocenione w różnych dziedzinach życia człowieka. Mowa tutaj przede wszystkim o edukacji, organizacji informacji, biznesie. Stosuje się te do robienia notatek ze szkolnych zajęć, studiów, spotkań firmowych, prezentacji, książek, podróży. Pomagają w łatwiejszym zapamiętaniu i przypominaniu informacji. Okazują się często skuteczniejsze od tradycyjnych notatek. Nie istnieje jeden prawidłowy sposób wykonywania grafonotek. Każdy może je zrobić, tak jak uważa, wybierając metodę odpowiadającą swoim potrzebom. Najważniejsze jest twórcze eksperymentowanie i używanie wizualnych elementów.

https://www.eduksiegarnia.pl/sketchnotki-geografia-klasa-5-graficzne-karty-pracy