Jaki prezent warto wybrać dla dziecka? To pytanie zadaje sobie mnóstwo osób. I nic dziwnego… W sklepach znajdziemy mnóstwo różnych gier, książek do wyboru. W tym gąszczu opcji łatwo się pogubić, zwłaszcza jeśli nie mamy własnych pociech. Oto kilka praktycznych wskazówek, które znacznie ułatwią znalezienie idealnego podarunku.

Prezent skrojony na miarę…

Pierwszym kryterium, jakie musimy wziąć pod uwagę, jest wiek dziecka. Jest to szczególnie ważne w przypadku dzieci, które jeszcze nie ukończyły trzeciego roku życia. Zabawki dla tak małych dzieci nie mogą mieć żadnych małych części. Istnieje spora szansa, że maluszek włoży sobie taki element do buzi czy noska. W razie jakichkolwiek wątpliwości możemy zerknąć na oznaczenia umieszczone na opakowaniach zabawek. Renomowani producenci zabawek umieszczają wyraźnie odznaczenia, dla jakiej grupy wiekowej dedykowany jest konkretny produkt. Oczywiście nie zawsze musimy ściśle trzymać się wskazówek producentów. Należy zaznaczyć, że każde dziecko jest inne i rozwija się w swoim tempie. Dlatego, jeżeli mamy wątpliwości czy dana zabawka jest odpowiednia, zapytajmy rodziców malucha, którego chcemy obdarować. Przecież oni najlepiej znają swoją pociechę.

Kolejna istotna sprawa, to bezpieczeństwo. Wybrane przez nas gry i zabawki muszą mieć wszystkie niezbędne atesty wymagane na terenie Unii Europejskiej. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że zabawki są bezpieczne. Wykonane z materiałów wysokiej klasy.

Bez komputera i smartfona

Warto rozważyć zakup zabawek, które pozytywnie wpłyną na rozwój dziecka. Najmłodszym dzieciom z całą pewnością spodobają się klocki różnego rodzaju. Zestaw klocków może służyć dzieciakom przez kilka lat. Maluchy będą mogły budować najprostsze wieże i z radością je burzyć. Starsze dzieciaki stworzą bardziej zaawansowane konstrukcje. Dodatkowo klockami może się bawić cała rodzina.

Starszym dzieciom przypadną do gustu gry planszowe, na przykład inspirowane ponadczasową serią „Był sobie człowiek” czy „Było sobie życie”. Możemy też wybrać takie klasyki, jak Scrabble junior czy Monopoly.

Jakie gry planszowe warto kupić dzieciom? 

Po pierwsze wybrana przez nas gra planszowa musi być dopasowana do wieku dziecka. Podobnie jak w przypadku pozostałych zabawek. Jeżeli chcemy grać całą rodziną, to gra planszowa musi być odpowiednia dla najmłodszego gracza. Reszta uczestników zabawy musi się po prostu dopasować.

No i oczywiście tematyka. Musi być interesująca dla małego gracza. Na szczęście w sklepach znajdziemy ogromną ilość tytułów do wyboru, dzięki temu możemy znaleźć grę, która spodoba się praktycznie każdemu dziecku. I dorosłym też…

Dlaczego warto grać w gry planszowe?

Jak wcześniej wspominano planszówki, to doskonała rozrywka dla całej rodziny. Grać mogą zarówno przedszkolaki, jak i emeryci. Wspólna rozgrywka integruje różne pokolenia, dodatkowo to doskonała odskocznia od komputera i smartfona. Co więcej, jeśli zdecydujemy się na gry edukacyjne, możemy stymulować rozwój dziecka. Na przykład ćwiczyć ortografię, angielskie słówka czy podstawy matematyki. Gry edukacyjne mają tę zaletę, że bawią i uczą jednocześnie. A jak wiadomo, nauka przez dobrą zabawę jest zdecydowanie skuteczniejsza niż mozolne powtarzanie regułek ortograficznych przy biurku.

A może coś do czytania?

Świetnym podarunkiem na święta są oczywiście książki. Na półkach księgarni znajdziemy pozycje dopasowane do każdej grupy wiekowej. Od beletrystyki aż po książki popularnonaukowe. Jednym słowem, każdy znajdzie coś dla siebie.