Książka Harry Potter i Kamień Filozoficzny została wydana na świecie w 1997 roku, a w Polsce ukazała się dopiero 3 lata później. To pierwsza część z serii siedmiu książek opowiadających przygody młodego czarodzieja.

O czym jest ta historia?

W pierwszej części książki poznajemy tytułowego Harry’ego Pottera: małego chłopca, który jako zaledwie roczne dziecko stał się sierotą i za sprawą przychylnych mu osób trafił do wujostwa – siostry jego matki oraz jej męża. Jeśli jednak sądzisz, że maluch miał naprawdę duże szczęście, nawet nie wiesz jak się mylisz.

Petunia Dursley, bo tak właśnie nazywa się ciotka Harry’ego, szczerze nienawidzi chłopca. Jej silne, negatywne uczucia mają ścisły związek z tym, kim była jego matka, choć chłopiec o tym nie wie przez wiele lat swojego życia. Harry jest traktowany dużo gorzej od rodzonego syna Petunii i Vernona, a w dodatku musi mieszkać w… komórce pod schodami, mimo że wujostwo dysponuje dużym domem.

Początek akcji

Na samym początku możemy zapoznać się z losami młodego Pottera podczas pierwszych lat jego życia. Właściwa historia rozpoczyna się jednak w dniu urodzin Dudleya, kiedy okazuje się, że Harry przypadkowo… usunął szybę dzielącą jego kuzyna od wielkiego węża. Choć w opinii chłopca takie zdarzenie jest po prostu niemożliwe, wujostwo obarcza go całą winą i zamyka w komórce pod schodami, zabraniając mu stamtąd wychodzić.

Wyjaśnienie tej sytuacji jest bardzo proste, choć – w naszym świecie – nierealne. Harry jest czarodziejem, a ciotka i wuj nienawidzą i szykanują go właśnie za jego pochodzenie. Obydwoje postanowili, że nie dopuszczą, by Potter uczył się magii i że „wybiją mu te rzeczy z głowy”. Plan ten jednak nie udaje się, a w dniu 11. urodzin chłopca – po serii nieudanych prób doręczenia mu listu z wezwaniem do szkoły – odwiedza go ciekawa persona: Rubeus Hagrid, gajowy Hogwartu. Właśnie tego dnia Harry dowiaduje się o swoim prawdziwym pochodzeniu i rozpoczyna przygodę w Szkole Magii i Czarodziejstwa. Choć pierwsza część brzmi nieco jak baśń, w każdej z kolejnych książek losy młodego czarodzieja komplikują się coraz bardziej.