W świadomości przeciętną osobę żyjącą w obecnych czasach ciężko znaleźć bardziej bestialski przykład traktowania człowieka niż te opisywane przez ludzi, którzy przeżyli pobyt w Auschwitz-Birkenau. Głód, brak wody i śmierć były tam na porządku dziennym, opowieści byłych osadzonych obozu w Oświęcimiu przyprawiają o dreszcze.

Czas złych ludzi

Powodów wojen może być wiele. Problemy gospodarcze, niesprawiedliwość lub chęć zdobycia olbrzymiej władzy przez garstkę osób, wszystko to może doprowadzić do olbrzymiej katastrofy. Druga wojna światowa charakteryzowała się jednak czymś innym. To właśnie podczas tego konfliktu doszło do olbrzymiego ludobójstwa, uprzedmiotowienia więźniów, które powodowało ciężkie do opisania cierpienie milionów ludzi. Idealnym przykładem takiego zła jest Auschwitz-Birkenau.

Położna z Auschwitz

Auschwitz miało swoich bohaterów, którzy pomimo złych warunków starali się pomagać innym osadzonym. Stanisława Leszczyńska, która pochodziła z Łodzi została uwięziona po tym, jak Narodowe Siły Zbrojne popełniły błąd. Rodzina Leszczyńskiej, która czynnie działała w szeregach NSZ została zatrzymana, a damska część wywieziona do obozu w Oświęcimiu. Będąc więźniem w Auschwitz-Birkenau pracowała jako położna i starała się nieść chociaż odrobinę ulgi i pocieszenia dla ciężarnych kobiet. Wielokrotnie ryzykowała własne życie nie wykonując rozkazów samego Josepha Mengele. Przez współwięźniów była często nazywana mamą.

Opowieść z obozu

Stanisława Leszczyńska po wojnie opisała swoje przeżycia. Między innymi na tej podstawie powstała książka Położna z Auschwitz. Poprzez opis faktycznych sytuacji jest to tytuł niezwykle poruszający. Główna bohaterka próbuje za wszelką cenę pomagać. Nie mając dostępu do sprzętu, leków czy nawet wody próbuje za wszelką cenę ratować życie kobiet i dzieci.

Dociekliwy twórca

Autorka Magdalena Knedler, która z ukończyła filozofię pasjonuje się fonetyką, muzeami oraz bibliotekami. Często analizuje przeszłość, a swoje odkrycia opisuje w formie książki takiej jak Położna z Auschwitz.