Statystyki odnośnie poziomu czytelnictwa w Polsce nie są optymistyczne. Mówią, że Statystyczny Polak w ciągu roku nie przeczyta ani jednej książki. Dlaczego więc ludzie dziwią się, że młodzież nie chce czytać książek? Skąd młody człowiek ma brać przykład, jeśli nie z domu rodzinnego?

Jak zachęcić dziecko do czytania?

Warto wiedzieć, że osoby, które twierdzą, że książki je nudzą, po prostu nie trafiły jeszcze na lekturę odpowiednią dla siebie. Świat literatury jest tak bogaty, że każdy czytelnik jest w stanie znaleźć dla siebie idealną książkę. Dlatego warto w dziecku od najmłodszych lat wyrabiać gust literacki. Czytanie zawsze przynosi korzyści, niezależnie od tego, po jaki gatunek literacki się sięga. Przykładowo, książka Chłopcy z Placu Broni liczy sobie wiele lat (tu sprawdzisz nowe wydanie: https://literia.pl/chlopcy-z-placu-broni-21320), ale wciąż zachwyca tysiące młodych ludzi na całym świecie nie jest więc powiedziane, że dzieciom będą podobały się tylko współczesne opowieści.

Dlaczego warto czytać?

Książki takie jak Chłopcy z Placu Broni oraz inne lektury, wyrabiają w młodym człowieku odpowiednie podejście do świata. Przekazują, jak ważne są niektóre wartości, takie jak przyjaźń, miłość, szacunek czy oddanie. Może się wydawać, że przekaz w większości książek w dzisiejszych czasach będzie nieaktualny, ale to nieprawda. Niektóre książki, nawet te napisane starodawnym językiem, wciąż posiadają aktualny przekaz, który powinien poznać młody człowiek. Badania jednoznacznie pokazują, że dzieci, które czytają, osiągają lepsze wyniki w nauce, niż ich rówieśnicy, którzy po książki nie sięgają.