Na pewno wielu z Was kojarzy planszową grę o nazwie chińczyk. Plansza, pionki i kostka. Od dwóch do czterech osób na jedną rozgrywkę. Gra z prostymi zasadami, która nieraz pozwoliła spędzić w ciekawy sposób niezagospodarowany czas. Jej celem jest jak najszybsze okrążenie planszy. O przebiegu gry decyduje głównie losowy wynik rzutu kostką, ale też pewien wpływ ma strategia wymyślona przez danego gracza. Emocji też dodaje możliwość zbicia pionka przeciwnika. Jedna osoba zbliża się do swojej mety, inna musi rozpocząć wędrówkę po planszy od nowa.

Nazwa „Chińczyk” może być dla niektórych myląca bo jak się okazuje gra ta nie ma nic wspólnego z Chinami. Sytuacja podobna do tych, które występują wśród nazw przeróżnych dań. Przykładowo ryba po grecku wcale nie jest greckim daniem. Chińczyk pochodzi z Indonezji a jego pierwowzorem jest starohinduska gra o nazwie Pachisi. Tradycyjnie jej plansza jest wykonywana z haftowanego materiału. Pierwszym źródłem odnoszącym się do tej gry jest epicki poemat Mahabharata. Powstał on około 500 roku przed naszą erą!

Jak widać jest to rozrywka popularna od wielu, wielu lat, ale Eduksięgarnia poszła krok dalej i proponuje dwie nowe wersje t.ej kultowej gry, które poza zabawą mają też funkcje terapeutyczne.

Chińczyk logopedyczny

Jest to wersja dla logopedów i ich podopiecznych, która zapewni nie tylko świetną zabawę, ale też pomoże dzieciom ćwiczyć wymowę głosek ciszących, syczących i szumiących. Zestaw zawiera piętnaście specjalnie przygotowanych plansz ułatwiających naukę:

  • 5 z głoskami ciszącymi,
  • 5 z głoskami syczącymi,
  • 5 z głoskami szumiącymi.

Głoski podzielone są na trzy szeregi a każda z nich ma opracowaną własną planszę. W każdej grupie na ostatniej planszy znajdują się obrazki, które pozwolą podopiecznym utrwalić wszystkie głoski z danego szeregu.

Nauka poprzez zabawę to świetny sposób na dzieci, które z ociąganiem podchodzą do edukacji. Dzięki takiemu urozmaiceniu nawet nie zauważą kiedy przyswoiły nowe umiejętności.

Chińczyk gra terapeutyczno-rehabilitacyjna

Gra chińczyk z serii Terapia odróżnia ją od tradycyjnej wersji tym, że posiada wysokie drewniane pionki oraz większą planszę. Rozmiar pionków ma ułatwiać ich chwytanie. Zestaw ten zawiera:

  • 16 drewnianych pionków,
  • planszę,
  • kostkę,
  • instrukcję.

Gra przeznaczona dla dzieci od 7 roku życia i dla starszych osób. Mogą w nią grać 2 do 4 osób.

Serię Terapia stworzyli specjaliści, m. in. mgr Hanna Sobisz – polonistka, logopedka, neurologopedka, logorytmiczka surdologopedka oraz ekspertka emisji i higieny głosu. Wskazuje to na odpowiednie przygotowanie gier by poza zabawą wspomagały również pracę mózgu. Gry te są przeznaczone dla ludzi w niemalże każdym wieku. W niektóre mogę grać już nawet czterolatki. Dzieciom pozwolą się rozwijać a starszym ludziom zatrzymać sprawność intelektualną na dłużej. Gry te wspomogą koncentrację, uważność, kojarzenie oraz spostrzeganie. Ułatwią naukę czytania i poszerzanie zasobu słownictwa.

Gry z serii Terapia mogą również wspomóc rehabilitację przy reumatoidalnym zapaleniu stawów, osób po udarze czy walczących ze schorzeniami cywilizacyjnymi. Mogą być też wykorzystane jako dodatek przy leczeniu osób chorych na Parkinsona, Alzheimera czy zespół Tourette’a.

Chińczyk to już nie tylko sposób na spędzenie długich zimowych wieczorów. Zyskał on o wiele większe i można powiedzieć, że ważniejsze znaczenie. Nauka poprzez zabawę jest o wiele przyjemniejsza i ciekawsza dla dzieci. Urozmaicone wsparcie rehabilitacji w trakcie różnych chorób może przyspieszyć powrót do sprawności intelektualnej czy ruchowej.