Złowrogi cień Marszałka

Co tydzień na polskim rynku ukazuje się kilkadziesiąt książek. Wśród nich są oczywiście książki historyczne. Czytane bardzo chętnie, cieszące się dużą popularnością, czego dowodem są m.in. organizowane co roku w Warszawie targi książki historycznej.

Tematyka

Jednym z najbardziej znanych historyków-pisarzy jest Norman Davies, autor poczytnego dzieła, którym jest „Boże Igrzysko”. W książce przedstawia historię Polski w sposób nieco odmienny niż inni, analizuje fakty oraz wskazuje ciągi przyczynowo-skutkowe.
Co jest przedmiotem książek historycznych – czasami są to postaci i ich życie oraz działalność, np. Józef Piłsudski. W innych przypadkach to analiza/opis wydarzeń historycznych, np. pozycje poświęcone powstaniu warszawskiemu. Czasem książki zahaczają o tematykę historii kultury, np. „Życie towarzyskie w XIX wieku”. Jeszcze inne skupiają się na konkretnym wydarzeniu historycznym, np. „Wołyń 1943”.

Historia w beletrystyce

Do książek historycznych należą też powieści. W formie zbeletryzowanej opisywane są rządy danej dynastii czy dworu. Do najbardziej znanych autorów tego typu pozycji należą Maurice Druon, autor siedmiotomowego cyklu „Królowie przeklęci”, w którym opisał XIV-wieczną Francję. Autorem tzw. cyklu powieści piastowskich jest Karol Bunsch. W Polsce wyjątkową serię o wyprawach krzyżowych napisała Zofia Kossak-Szczucka.
Powieści historyczne które koniecznie trzeba przeczytać, to pozycje Elżbiety Cherezińskiej (m.in. „Harda” i „Królowa” czy trylogia „Odrodzone królestwo”). Pisze ona o Polsce pierwszych Piastów.

Konkursy

Najlepsze książki historyczne wyłaniane są w różnych plebiscytach, np. Historia Zebrana, organizowanym przez histmag.org (portal poświęcony szeroko rozumianej historii, na którym publikowane są artykuły oraz recenzje).

Nie należy zapominać o tym, że mamy polskie książkowe bestsellery historyczne – Trylogię i „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza czy „Faraona” Bolesława Prusa.