Niesamowita książka Tysiąc i jedna noc przeniesie każdego czytelnika do niezwykłego, zaczarowanego świata opowiadań Szeherezady.

O czym opowiada książka?

Księga tysiąca i jednej nocy zwana również jako Baśnie z tysiąca i jednej nocy lub Tysiąc i jedna noc to wspaniały, opasły zbiór ok. 300 baśni, podań, legend, anegdot i pięknych opowieści. Wszystkie te podania zostały zamknięte w kompozycyjną ramę legendy o sułtanie Szachrijarze oraz jego żonie Szeherezadzie, z głównym wątkiem narracyjnym Szeherezady. Wszystkie te legendy i opowieści pochodzą z IX-X wieku i są zaliczane do arcydzieł światowej literatury.

baśnie z cyklu tysiąca i jednej nocy

Książka tysiąc i jedna noc opiera się na dawnych opowieściach arabskich, legendach staroindyjskich, epopejach perskich oraz starożytnych przypowieściach babilońsko-asyryjskich. Wszystkie one zostały spisane w języku średnioarabskim, który pochodzi z fazy przejściowej z czystego języka literackiego do języka potocznego. Ponadto należy również podkreślić, że baśnie te są także odbiciem wyobrażeń ludzi prostych na temat życia sfer wyższych, stąd naiwne opinie i opisy, pełne przesady, np. co do sutości posiłków.

Opowieści Szeherezady – skąd się wzięły?

Legenda, jaka została opisana w prologu książki jako Opowieść o królu Szachijarze i królowej Szeherezadzie, opowiada o okrutnym sułtanie, który przekonany o niewierności kobiet, po nocy poślubnej pozbawiał życia każdą ze swych żon. Piękna Szeherezada na własne życzenie stała się nałożnicą kalifa godząc się, że po jednej spędzonej z nim nocy poniesie śmierć. Jednak potrafiła ona uniknąć losu swoich poprzedniczek, ponieważ przez 1001 nocy opowiadała ona sułtanowi wymyślone przez siebie historie nie kończąc ich nad ranem. Sułtan, powodowany ciekawością, co dzień odkładał wykonanie wyroku. W końcu zrezygnował on ze swojego zamiaru, a piękna Szeherezada już na zawsze pozostała jego jedyną małżonką. W ten sposób zrodziły się najsłynniejsze w dziejach arabskie opowieści, jednak ich autentyczność jest raczej wątpliwa. Na ogół przyjmuje się, że Baśnie tysiąca i jednej nocy są anonimowym zapisem ludowej literatury perskiej.

Księga ta stanowi obecnie wspaniałe źródło inspiracji dla wielkich kompozytorów. Ponadto niektóre postaci jak np. Sindbad Żeglarz, Alibaba lub Alladyn stały się bohaterami kompozycji muzycznych i filmowych, jak i sztuk teatralnych czy kreskówek.